Artykuł sponsorowany

Jak dbać o domową saunę?

Jak dbać o domową saunę?

Domowa sauna to marzenie wielu osób, które cenią sobie relaks i dbają o swoje zdrowie. Aby jednak móc w pełni korzystać z jej dobrodziejstw, ważne jest odpowiednie utrzymanie sauny w czystości i sprawności. W tym artykule przedstawiamy porady ekspertów, jak dbać o swoją saunę, aby służyła nam jak najdłużej.

Czyszczenie powierzchni drewnianych

Podstawowym elementem każdej sauny są drewniane powierzchnie, które wymagają regularnego czyszczenia. Należy zwrócić uwagę na ławki, podłogę oraz ściany. W przypadku ławek warto stosować specjalne środki do czyszczenia drewna, które nie tylko usuną zabrudzenia, ale również odświeżą powierzchnię i przedłużą jej żywotność. Podłogę można czyścić za pomocą miotły lub odkurzacza z końcówką do parkietów, a ściany przecierać wilgotną szmatką. Pamiętajmy jednak, aby nie używać detergentów ani innych agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić drewno.

Wentylacja i kontrola wilgotności

Sauna to miejsce o wysokiej temperaturze i wilgotności, dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Należy regularnie wietrzyć pomieszczenie, aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się pary wodnej i zapobiec rozwojowi pleśni. Warto również zainwestować w higrometr, który pomoże kontrolować poziom wilgotności w saunie. Jeśli zauważymy, że wilgotność jest zbyt wysoka, możemy zastosować specjalne preparaty do jej obniżenia lub zwiększyć częstotliwość wietrzenia.

Konserwacja pieca i kamieni

Piec do sauny na wymiar wymaga regularnej kontroli i konserwacji. Należy sprawdzać stan kabli oraz elementów grzewczych, a także czyścić piec z kurzu i zabrudzeń. W przypadku pieców elektrycznych warto raz na jakiś czas sprawdzić, czy wszystkie elementy są dobrze przykręcone i nie ma luźnych połączeń. Kamienie w piecu również wymagają uwagi – co jakiś czas należy je przekładać, aby równomiernie się nagrzewały. Jeśli zauważymy, że kamienie są już mocno zużyte, warto je wymienić na nowe.

Zabezpieczanie drewna przed działaniem czynników zewnętrznych

Drewno w saunie narażone jest na działanie wysokich temperatur, wilgoci oraz promieniowania UV. Dlatego ważne jest odpowiednie zabezpieczenie drewna przed tymi czynnikami. Warto stosować specjalne impregnaty do drewna, które zabezpieczą je przed wilgocią, a także oleje i woski, które odżywią drewno i nadadzą mu blasku. Pamiętajmy również o zabezpieczaniu okien przed promieniowaniem UV, na przykład za pomocą folii ochronnej.